Home | Projects | Docs | Jargon Bugzilla | LXR | Tree Status | Checkins Feedback | FAQ | Search

Dlaczego warto wybrać Mozillę Firebird?

    autor oryginału: Ben Goodger (strona www)
    tłumaczenie: Marek Stępień
Przeglądanie w panelach
Panele w akcji
Otwierane w tle panele (zaznaczone na czerwono) pozwalają na ładowanie stron do późniejszego przeczytania, bez wychodzenia z aktualnie oglądanej witryny.

Mozilla Firebird sprawia, że przeglądanie stron www jestłatwiejsze niż kiedykolwiek dzięki możliwości przeglądania w panelach. Przeglądanie w panelach zmienia sposób, w jaki korzystasz z internetu, pozwalając na otworzenie strony w panelu będącym w tle i czytanie jej, kiedy będziesz gotowy.  Żadnych denerwujących nowych okien, nie potrzeba też menu kontekstowych, po prostu przytrzymaj Ctrl podczas klikania na odnośnik albo użyj środkowego przycisku myszy. Przeglądanie w panelach to jedna z ważniejszych cech  programu Mozilla Firebird: możesz np. ustawić grupę paneli jako stronę domową, albo otworzyć folder z zakładkami jako grupę paneli.
Otwieranie zawartości foldera zakładek w panelach
"Open in Tabs" otwiera zawartość folderu zakładek w panelach.

Przeglądanie w panelach sprawia, że surfowanie po internecie staje się szybsze i bardziej wydajne. Możesz się skoncentrować na czytaniu konkretnej strony, a nie co chwila przełączać okienka. Podczas czytania każdej strony, odnośniki, które otworzyłeś ładują się w innych panelach - w tle. Zatem kiedy jesteś gotowy, by je czytać, one już na Ciebie czekają. 

Wydaje się, że to prosty pomysł, ale przeglądanie w panelach jest nową jakością w przeglądaniu stron. Firebird daje Ci najprostszą i najbardziej intuicyjną wersję przeglądania w panelach.

Lepsze Zakładki i Historia

Okno Zakładek
Okno Zakładek Firebirda ułatwia organizowanie Zakładek.

Firebird ułatwia zarządzanie Zakładkami dzięki Menedżerowi Zakładek (Bookmarks, Manage Bookmarks...). Można utworzyć foldery dla podobnych pozycji a także dodać przypisy, mające za zadanie przypomnieć, po co dana zakładka została dodana. Można też je sortować alfabetycznie, według adresu czy daty ostatniej wizyty. Firebird pozwala także na powiązanie z daną zakładką słowa kluczowego, dzięki czemu można ją otworzyć po prostu wpisując to słowo w pasku adresu.

Zarówno Zakładki jak i Historia są dostępne jako panele sajdbara, co przyspiesza dostęp do nich. Wystarczy wcisnąć Ctrl+B dla zakładek lub Ctrl+H dla Historii. Odnośniki otwiera się kliknięciem.

Najlepsza dostępność

Firebird posiada najwygodniejszy zestaw skrótów klawiaturowych. Ctrl+L szybko przenosi fokus do paska adresu, a Ctrl+K do paska wyszukiwania Google. Ctrl+T otwiera nowy panel a Ctrl+S robi dokładnie to, co powinien - zapisuje aktualnie oglądaną stronę. Pełen zestaw skrótów klawiaturowych opisany jest na tej stronie.

'Znajdź wprowadzając' w akcji
"Znajdź wprowadzając" w akcji


Firebird ma także możliwość "Znajdź wprowadzając" ("Type-Ahead Find"), dzięki czemu łatwiej dostać się do odnośników użytkownikom potrzebującym ułatwień dostępu (np. osobom niepełnosprawnych, ale też i posiadaczom laptopów z niewygodnymi urządzeniami wskazującymi). Po prostu zacznij pisać nazwę odnośnika, który chcesz wybrać, a Firebird przejdzie do niego.

Inteligentny

Autouzupełnianie w akcji
Firebird pomaga Ci wypełnić formularze i pamięta, czego szukałeś.

Firebird pamięta, co wpisałeś w formularzach na stronach www, przez co ponowne wyszukiwanie czy wypełnianie formularzy np. z imieniem i nazwiskiem jest bardzo proste. Firebird oferuje także Menedżera Haseł, który automatycznie wypełnia pola z nazwą użytkownika i hasłem w serwisach, do których należy się logować.

Szybsza reakcja

Firebird nie wydaje się tak ociężały w codziennym użytkowaniu jak konkurenci w rodzaju Internet Explorera. Strony pojawiają się na ekranie wcześniej, nic się nie blokuje ani nie zatrzymuje. Skutek tego jest taki, że odczuwa się większą szybkość.

Dostosowywanie pasków narzędzi
Dostosowywanie pasków narzędzi w Firebirdzie.

Dostosowywalne paski narzędzi

Ustaw paski narzędzi w taki sposób, w jaki tylko chcesz. Możesz mieć wąski pasek tylko z tym, co najpotrzebniejsze, albo OBwiele pasków z wszystkimi możliwymi opcjami. Paski narzędzi Firebirda są w pełni dostosowywalne, więc wyglądają tak, jak Ty tego chcesz. Wybierz View, Toolbars, Customize... i po prostu przenieś wszystkie ikony, których potrzebujesz. Firebird pozwala także tworzyć nowe paski narzędzi, a rozszerzenia często dodają nowe pozycje do palety dostępnych ikon.


Najbardziej rozbudowywalny

Interfejs użytkownika Firebirda może być rozszerzany przez programistów wykorzystujących standardy takie jak XML, CSS, JavaScript itd,
Ikona panelu rozszerzeń
Firebirda łatwo jest rozbudowywać.
jak również przy użyciu złożonych modułów dodatkowych, napisanych w C++. Takim rozszerzeniem mogą być proste dodatki lub zaawansowane narzędzia w rodzaju debuggera języka JavaScript czy Inspektora DOM. Szczegółowa lista takich rozszerzeń znajduje się tutaj, a ich instalacja jest bardzo prosta.

Blokada wyskakujących okienek

Firebird blokuje denerwujące okienka popup. Doświadczysz dzięki temu Sieci takiej, jaka miała być - spokojna, wygodna i dostępna. 

Wyskakujące okienka zostały zablokowane
Ikona pokazująca, że danej stronie uniemożliwiono otwarcie wyskakującego okienka. 

Niektóre strony wykorzystują jednak wyskakujące okienka sensownie i przydatnie. Kiedy Firebird blokuje okienko, wyświetla w pasku statusu odpowiednią ikonę. Po kliknięciu na nią wyświetlona zostaje lista stron, które otwierały wyskakujące okienka. Dzięki niej możesz konkretnym witrynom zezwolić na otwieranie nowych okien.

Eliminator denerwujących sztuczek

Poza blokowaniem wyskakujących okienek, Firebird wyłącza także kilka innych zachowań,
Ikona panelu Web Features
Firebird eliminuje denerwujące sztuczki ze stron www
które denerwowały oglądających strony od lat, jak np. sztuczki z paskiem statusu (jak animowane przewijane napisy czy wyświetlanie napisów nieprawdziwie informujących o celu danego odnośnika). Firebirda zaprojektowaliśmy tak, żeby domyślne ustawienia oferowały najmniej denerwujących rzeczy. Zmiany tych ustawień można dokonać w dziale Web Features okna Options.

Ponadto, Firebird zawiera te same zaawansowane możliwości kontroli jak dotychczasowa Mozilla, można więc kontrolować cookies, Javascript i inne ustawienia, by dopasować je do własnych wymagań.

Znajdź wszystko szybciej!

Pasek Google w akcji
Pasek Google Firebirda pamięta poprzednie wyszukiwania

Podczas surfowania większość czasu poświęca się na wyszukiwanie różnych rzeczy. Dlatego Firebird ma najlepsze funkcje wyszukiwania pośród przeglądarek. Ctrl+K przenosi kursor do paska Google, w którym można podać szukane słowa i wcisnąć Enter, by przywołać wyszukiwanie Google. Jeśli wyszukiwane słowo wpisane zostanie do paska adresu, Firebird wywoła opcję "Szczęśliwy traf" wyszukiwarki Google (to znaczy, że automatycznie zostanie załadowana pierwsza strona odnaleziona przez Google).

Dzięki zestawowi inteligentnych słów kluczowych (Smart Keywords) Firebird pozwala na łatwe i szybkie sprawdzanie słów
Słowa kluczowe
Słowa kluczowe pozwalają szybciej znaleźć poszukiwaną informację.
w słowniku czy notowań giełdowych. Wystarczy podać słowo kluczowe, potem dane słowo, symbol firmy albo inną wartośc w pasku adresu i wcisnąć Enter. Pełna lista słów kluczowych obsługiwanych przez Firebirda jest dostępna tutaj, a jeśli to za mało, można bez problemu stworzyć własne!.

"Znajdź wszystko szybciej" - to nie powierzchowne hasło. Inne elementy przeglądarki zostały zaprojektowane z myślą o wyszukiwaniu. Jako przykład niech posłuży przeglądanie w panelach: otwórz wyszukiwanie w jednym panelu, potem
Szybkie wyszukiwanie
Szybkie wyszukiwanie w Zakładkach
otwórz wyniki w panelu będącym w tle, potem przełączaj się między nimi by porównywać. Zakładki i Historia mają paski szybkiego wyszukiwania, pozwalające natychmiastowo znaleźć zakładkę w długiej liście czy miejsca odwiedzone dawno temu. Menu kontekstowe Firebirda ponadto pozwalają od razu wyszukać zaznaczony tekst.

Łatwiejsza prywatność

Twoja prywatność ma dla nas ogromne znaczenie. Firebird sprawia, że bez problemu możesz prześledzić informacje zachowane
Ikona panelu Prywatności
Firebird ma rozbudowany system ochrony prywatności
przez przeglądarkę podczas surfowania, np. wszystko, co wpisałeś w formularzach, pliki Cookies, pobrane pliki, odwiedzone strony (Historia) itp. Możesz w każdej chwili szybko wyczyścić dowolną listę tych informacji w panelu Privacy w Tools, Options. Jeśli używasz publicznego lub współdzielonego komputera, możesz także szybko usunąć całą zachowaną informację jednym kliknięciem. 

Więcej miejsca na strony

Położyliśmy nacisk na to, jak ważna jest ilość miejsca dla stron w Firebirdzie, dlatego też ma on większy obszar wyświetlania strony niż Internet Explorer, Opera czy Mozilla. Firebird oferuje o 2% więcej miejsca niż Mozilla, o 4% więcej niż Internet Explorer oraz aż o 10% więcej niż Opera. (Testowano standardową konfigurację, z wyłączonymi panelami sidebara, okno zmaksymalizowane w rozdzielczości 1600x1200). Jeszcze więcej miejsca można uzyskać zmieniając zawartość pasków narzędzi. Firebird posiada także tryb pełnoekranowy (naciśńij F11 by do niego wejść lub z niego wyjść), który zapewnia jeszcze więcej miejsca dla strony.

Prosty interfejs użytkownika

Tworząc Firebirda postawiliśmy sobie za cel sprawić, by jego używanie było proste i oczywiste. Przeglądarki takie jak Mozilla (SeaMonkey) i Opera wydaję się bardziej skupiać nad ezoterycznymo możliwościami kosztem ogólnej wygody użytkowania. Dlatego stworzyliśmy przeglądarkę, która działa w możliwie najprostszy i bezpośredni sposób od razu po instalacji. Domyślne ustawienia zostały starannie dobrane, więc nie musisz marnować czasu na konfigurowanie przeglądarki. Menu i okna dialogowe są proste i nie posiadają opcji, których używa tylko marginalna liczba osób. Jeśli jest jakaś funkcjonalność, którą posiada Mozilla (SeaMonkey) i Opera, a Firebird nie, to dzieje się tak nie bez powodu. Jeśli jednak koniecznie potrzebujesz danej funkcjonalności, to wiedz, że istnieje wiele dobrych rozszerzeń dostępnych za darmo.

Personalizowalny dzięki schematom wyglądu

Ikona panelu schematów
Schematy wyglądu odmienią Twego Firebirda

Firebird obsługuje znaczną liczbę wysokiej jakośc schematów wyglądu, które można ściągnąć całkowicie za darmo. Schematy te mogą zmienić wygląd wszystkiego - od elementów okna przeglądarki po okna dialogow, przyciski, menu itd.

Najlepsza obsługa standardów

Firebird ma najlepszą obsługę standardów W3C takich jak CSS, DOM, itd. Kiedy inne przeglądarki (takie jak Opera) miewają problemy z dynamicznymi stronami, Firebird zwykle wyświetla wszystko prawidłowo.

Szybki do pobrania, szybki w używaniu

Przy dobrym stałym łączu pobranie Firebirda zajmuje około trzech minut. Tak więc może on być Twój natychmiast. Firebird uruchamia się i działa znacznie szybciej niż Mozilla Nawigator, bo jego kod został znacząco zoptymalizowany.


Przekonałeś się? Jeśli tak, pobierz teraz za darmo!

Jeśli nie, również pobierz, nie masz nic do stracenia.

Rozmiar pliku to obecnie około 6,5 megabajta w wersji dla Windows.
Copyright © 1998-2003 The Mozilla Organization
Polish version hosted by MozDev.org