1. Pytania ogólne


1.1. Dla kogo przeznaczona jest Mozilla 1.0?

Mozilla 1.0 jest w pełni funkcjonalną prezentacją technologii Mozilli dla osób zainteresowanych jej możliwoścami, oraz dla osób chcących tworzyć projekty i produkty oparte o Mozillę. Zamierzoną grupą docelową jest społeczność programistów. Mozilla stanowi wolne oprogramowanie, więc każda osoba lub firma ma prawo zmieniać i redystrybuować ją na warunkach licencji.

Podczas gdy Mozilla 1.0 (wydana przez mozilla.org) jest gotowa do użytku przez zwykłych użytkowników – a ci, którzy chcą używać Mozilli w wersji wydawanej przez mozilla.org są jak najmilej widziani – mozilla.org nie posiada środków na dostarczanie pomocy technicznej dla użytkowników końcowych. Jednakże, mozilla.org zaprasza do współpracy ludzi chcących testować Mozillę i nadsyłać raporty o błędach.

Produkty i pakiety na bazie Mozilli 1.0 prawdopodobnie na ukazanie się w ciągu najbliższych kilku tygodni (już są - przyp. tłum). Inne aplikacje stosujące technologię Mozilli są także w fazie rozwoju.

PoczątekSpis treści

1.2. Jak zainstalować nową wersję Mozilli?

Najpierw odinstaluj poprzednią wersję Mozilli zgodnie z instrukcją w Mozilla 1.0 Release Notes, dopiero później zainstaluj nową wersję. Nigdy nie próbuj instalować nowej wersji Mozilli na poprzedniej.

Jeśli twój katalog z wtyczkami jest wewnątrz katalogu aplikacji Mozilli, warto byłoby go zachować w innym miejscu przed deinstalacją starej wersji, dzięki czemu wtyczki będzie można odtworzyć po ponownej instalacji. Możesz także trzymać swój katalog z wtyczkami w swoim profilu. Przejdź do Pomoc | O wtyczkach... (Help | About Plug-ins ) by zobaczyć, gdzie przechowywane są wtyczki aktualnie używane przez Mozillę.

Taki sposób deinstalacji Mozilli pozwoli zostawić twój profil i preferencje nietknięte. Możesz jedynie stracić dostęp do pewnych dodatków i ewentualnie trzeba będzie je zainstalować ponownie. Schematy wyglądu i aplikacja sprawdzania pisowni powinny zostać wykryte przez nową instalację.

Kiedy instalujesz nowszą wersję Mozilli, powinieneś utworzyć nowy profil, zamiast używania plików profili pozostałych po starej wersji. Dzielenie profili między różnymi wersjami Mozilli może skutkować uszkodzeniem profili.

Jeśli podczas ponownej instalacji Mozilli napotkasz problemy, sprawdź rozdział Rozwiązywanie problemów..

PoczątekSpis treści

1.3. Gdzie mogę dostać dodatki do Mozilli zwiększające jej funkcjonalność?

Zobacz stronę Dodatki. Olbrzymia liczba rozwijanych projektów znajduje się w serwisie MozDev.

PoczątekSpis treści

1.4. Jakich skrótów klawiaturowych można używać w Mozilli?

Lista skrótów klawiaturowych Mozilli znajduje się pod adresem: http://www.mozilla.org/docs/end-user/moz_shortcuts.html.

PoczątekSpis treści

1.5. Jak włączyć to "tajemne ustawienie", o którym słyszałem?

Poza ustawieniami znajdującymi się w Edycja | Preferencje (ang. Edit | Preferences; MacOS X: Mozilla | Preferencje [Preferences]), zaawansowany użytkownik posiada możliwość kontroli większej liczby parametrów Mozilli. Jeśli jesteś tym zainteresowany, przeczytaj najpierw O dostosowywaniu Mozilli, Ukryte Preferencje Edycji Poczty i Ukryte Preferencje Książki Adresowej. Ponadto, podanie about:config w pasku adresu wyświetli listę wszystkich konfigurowalnych zmiennych Mozilli.

Aby ustawić ukrytą prefrencję, wyjdź z Mozilli (a także z Szybkiego Uruchamiania/Quick Launch), przejdź do swojego katalogu profilu, zrób kopie zapasowe pliku prefs.js na wypadek kłopotów, i utwórz (lub zmień) plik user.js . Podawaj linie w takim formacie:

user_pref("extensions.irc.nickname", "MojeImie")

Uruchom Mozillę ponownie by zmiany odniosły skutek.

user.js jest plikiem stworzonym przez użytkownika, pozwalającym utrzymać Twoje własne preferencje w pliku, którego Mozilla nie będzie zmieniać (w przeciwieństwie do prefs.js). Pozwoli Ci to zorientować się, co zrobiłeś.

Musisz być bardzo ostrożny podczas ustawiania ukrytych preferencji. Jeśli popełnisz błąd, w wyniku którego Mozilla nie będzie się nadawała do użytku, usuń user.js i przywróć prefs.js z kopii zapasowej. (Nieposiadanie prefs.js spowoduje powrót ustawień Mozilli do wartości domyślnych, m. in. Mozilla zgubi konfigurację Twojej poczty i grup dyskusyjnych (pliki Twojej poczty POP będą jednak wciąż dostępne do odzyskania.

Eksperymentalne narzędzie ustawiania tego typu preferencji jest dostępna dla Windows i MacOS 8/9 jako TweakMoz.

PoczątekSpis treści

1.6. Czy Mozilla zawiera obsługę odzyskiwania danych po zawieszeniu się?

Projekt typu crash recovery był rozwijany na http://recall.mozdev.org/, ale nie zajmowano się nim przez ostatnich kilka miesięcy. Mimo to, prace dokonane dotychczas są wciąż dostępne.

PoczątekSpis treści

1.7. Czy mogę używać AOL Instant Messengera bezpośrednio w Mozilli (tak jak w Netscape)?

AIM jest komercyjnym produktem AOL zintegrowanym wyłącznie z Netscape. Wciąż możesz jednakże korzystać z osobnej wersji AIM, albo wersji w Javie (jeśli posiadasz wtyczkę Javy).

Rozwijana jest także Jabberzilla, będąca klientem podobnej usługi - Jabbera. Więcej informacji uzyskasz na stronie jabberzilla.mozilla.org.

PoczątekSpis treści

1.8. Jakie istnieją zasoby informacyjne i promocyjne Mozilli ?

Poniższe strony zawierają informacje i zasoby dotyczące Mozilli:

Istnieje także strona Promocyjne bannery Mozilli , z której możesz skorzystać tworząc własny serwis www.

Możesz także stworzyć własną koszulkę, jeśli masz drukarkę atramentową i odpowiedni papier. (w końcu to otwarty projekt). Wzory nadruków znajdziesz tutaj: shirt2.gif i tutaj: shirt3.gif. A może chciałbyś kupić koszulkę MozillaZine?

PoczątekSpis treści