10. Rozwiązywanie problemów10.1. Dlaczego Mozilla wyświetla moją stronę niepoprawnie?

Kod źródłowy Mozilli zaprojektowano, by obsługiwał jak najszerzej standardy W3C. Niektóre strony czasami stosują nieprawidłowy sposób wykrywania przeglądarki, albo są napisane z wykorzystaniem metod i właściwości starszych niestandardowych przeglądarek zamiast stosowania metod i właściwości zgodnych z obecnym standardem HTML, który obsługują wszystkie współczesne przeglądarki (m.in. przeglądarki oparte na Mozilli, Konqueror, Opera, Internet Explorer 6+). Jeśli tak jest w Twoim przypadku, poproś swojego webmastera by zapoznał się z tymi dokumentami: Mozilla Web Author FAQ i Netscape DevEdge.

Jeśli Twoja strona używa CSS, ale serwer wysyła arkusze jako "text/plain" zamiast "text/css", arkusz stylów nie zostanie zastosowany. W tym wypadku poinformuj administratora serwera o nieprawidłowej konfiguracji typów MIME.

PoczątekSpis treści

10.2. Dlaczego nie mam dostępu do bezpiecznych (https://) stron www?

Najprawdopodobniej nie zainstalowałeś Menedżera zabezpieczeń (Personal Security Manager) podczas instalacji pakietu. Odinstaluj Mozillę i zainstaluj ją pomownie z dołączonym PSM. Możesz także zainstalować go bezpośrednio, jeśli używasz Linuksa lub Windows .

PoczątekSpis treści

10.3. Używam przezroczystego serwera proxy (takiego jak Junkbuster) i pojawiają się dziwne problemy z przeglądaniem. Co się dzieje?

Niektóre przezroczyste serwery proxy (ang. transparent proxies, m. in. niektóre wersje Junkbustera) nie obsługują poprawnie protokołu HTTP/1.1. Spróbuj wejść do Edycja | Preferencje | Zaawansowane | Protokół HTTP (Edit | Preferences | Advanced | HTTP Networking) i wybierz "Użyj protokołu HTTP 1.0" ("Use HTTP 1.0").

PoczątekSpis treści

10.4. Próbuję obejrzeć plik na stronie www i adres wygląda na poprawny, ale wszystko, co znajduje się w oknie przegladarki, jest zbiorem jakichś śmieci.

Zazwyczaj można to obejść, klikając prawym klawiszem myszy na odośnik i wybierając "Zapisz element docelowy jako" ("Save Link Target As") zapisać plik na dysk, po czym obejrzeć plik zapisany na dysku lokalnym.

Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji może być błędna konfiguracja typów MIME na serwerze. Serwer ustawia content-type pliku na text/plain, który powinien być stosowany tylko do plików tekstowych. Mozilla sprawdza właśnie nadesłaną przez serwer wartość content-type a nie rozszerzenie pliku. Możesz sprawdzić nadesłaną przez serwer wartość content-type wybierając Widok | Informacje o stronie (View | Page Info). Jeśli jest nieprawidłowy, poinformuj administratora serwera o błędnej konfiguracji.

PoczątekSpis treści

10.5. Uwielbiam używany przeze mnie schemat wyglądu, ale dzieją się z nim dziwne rzeczy. Czy można to jakoś poprawić?

W niektórych schematach autorstwa podmiotów trzecich brakuje pliku fakeAccount.css. Jego brak może powodować błędne zachowanie, takie jak np. nieprawidłowa minimalizacja okien. Jeżeli to jest przyczyną, sprawdź, czy jest dostępna nowsza wersja tego schematu.

Jeśli nie boisz się eksperymentowania z plikami schematów, utwórz pusty plik pod nazwą fakeAccount.css i dodaj go do archiwa JAR danego schematu. Archiwa JAR są zwykłymi archiwami ZIP, możesz więc je otworzyć i nadpisać przy użyciu jakiejkolwiek aplikacji obsługującej format ZIP. Pamiętaj o utworzeniu kopii zapasowej archiwum JAR na wypadek problemów.

Jeśli to nie pomoże, a problem ten nie pojawia się po deinstalacji tego schematu i zastosowaniu Klasycznego lub Nowoczesnego, powinieneś poinformować autora schematu o błędzie.

PoczątekSpis treści

10.6. Podczas łączenia się z serwerem www na porcie innym niż 80 zostaję poinformowany o zablokowaniu tego portu z powodów bezpieczeństwa. Jak mogę się zatem połączyć z tym serwerem?

Dodaj poniższą linię do pliku user.js, zamieniając 1,3,7 na numery portów, z którymi potrzebujesz się połączyć:

user_pref("network.security.ports.banned.override", "1,3,7");

PoczątekSpis treści

10.7. Próbowałem zainstalować dodatek XPI do Mozilli bezpośrednio ze strony, ale kliknięcie na odnośnik "Zainstaluj" nie zadziałało.

Musisz włączyć zarówno obsługę JavaScriptu (Edycja | Preferencje | Zaawansowane | Skrypty i okna, w wersji anglojęzycznej Edit | Preferences | Advanced | Scripts & Windows) i instalację oprogramowania (Edycja | Preferencje | Zaawansowane | Instalacja albo Edit | Preferences | Advanced | Software Installation) aby instalacja XPI działała

Jeśli mimo to wciąż nie udaje Ci się zainstalować dodatku XPI, spróbuj go ściągnąć na dysk i zainstalować bezpośrednio.

PoczątekSpis treści

10.8. Ściągnąłem plik dodatku XPI dla Mozilli, ale nie mam pojęcia, jak go zainstalować.

Sprawdź, czy włączona jest Instalacja oprogramowania, następnie otwórz plik przez przeciągnięcie jego ikony do okna przeglądarki (nie we wszystkich środowiskach!), otwarcie go przez Plik | Otwórz plik... (File | Open File); przez wpisanie ścieżki dostępu do niego w pasku adresu , albo (w Windows) przez dwukliknięcie na ikonie pliku XPI i nakazanie Windows otwieranie plików .xpi przez Mozillę.

PoczątekSpis treści

10.9. Jak usunąć coś, co zostało zainstalowane z XPI?

Nie ma jeszcze metody automatycznej deinstalacji XPI innych niż schematy wyglądu. Jednakże jeśli przed instalacją nowej Mozilli usunąłeś poprzednią, możesz ręcznie usunąć niechciane XPI.

PoczątekSpis treści

10.10. Zainstalowałem nową wersję Mozilli nadpisując poprzednią i teraz pojawiły się dziwne problemy (np. puste okno po uruchomieniu).

Nie powinieneś nigdy nadpisywać poprzedniej instalacji Mozilli nową.

Możesz obejść ten problem na dwa sposoby:

  1. Prawidłowo odinstaluj Mozillę i spróbuj zainstalować ją ponownie.

  2. Jeśli wciąż masz pojawiają się problemy, zamknij Mozillę (Szybkie Uruchamianie/Quick Launch także), przejdź do katalogu z Twoim profilem i skasuj plik localstore.rdf. (Niektórym preferencjom mogą zostać przywrócone ich domyślne ustawienia).

Jeśli to także nie pomaga, Twój profil prawdopodobnie został uszkodzony, i będzie należało jego zawartość odzyskać i przywrócić do nowo założonego profilu.

PoczątekSpis treści

10.11. Sidebar jest pusty.

Spróbuj zamknąć sidebar i otworzyć go ponownie (klawisz F9). Jeśli to nie pomaga, Twój profil może być uszkodzony – utwórz nowy profil i sprawdź, czy sidebar zachowuje się w nim poprawnie.

PoczątekSpis treści

10.12. Pomocy! Straciłem dostęp do mojej korespondencji elektronicznej!

Dwie najczęstsze przyczyny problemów z Kurierem Poczty to:

  1. Niektóre testowe kompilacje Mozilli niepoprawnie obsługują foldery pocztowe, przez co poczta może stać się nieczytelna dla Kuriera Poczty.

  2. Pliki podsumowania poczty (z rozszerzeniem .msf) uległy uszkodzeniu.

W pierwszym przypadku: pliki poczty są przechowywane jako czysty tekst, więc możesz je otworzyć edytorem tekstu i odzyskać zawartość wiadomości ręcznie.

W drugim przypadku: zamknij Mozillę (Szybkie Uruchamianie/Quick Launch także), znajdź katalogi Twojego profilu użytkownika zawierające dane Twojej poczty (katalog Mail oraz (dla IMAP) ImapMail. Utwórz kopie zapasowe folderów poczty i usuń pliki .msf. Nie usuwaj plików nie posiadających rozszerzeń – to właśnie one zawierają Twoją korespondencję. Ponowne uruchomienie Kuriera Poczty Mozilli (Mozilla Mail) powinno spowodować automatyczne utworzenie nowych plików .msf.

PoczątekSpis treści

10.13. Używam zarówno Mozilli jak i Netscape 6.x i mój plik zakładek jest przeogromny! Co robić?

Jest to objaw uszkodzenia profilu w wyniku jego współdzielenia między Mozillą i Netscape. (Jeden z autorów tego FAQ miał swego czasu z tego powodu plik zakładek wielkości... 497 megabajtów!) Jedynym rozwiązaniem, niestety, jest usunięcie uszkodzonego profilu. Jednakże, jeśli dopiero co przełączyłeś się na Mozillę, powineneś wciąż mieć możliwość skopiowania Twoich zakładek z pliku zakładek przeglądarki Netscape.

Jeśli zamierzasz używać zarówno Netscape jak i Mozilla, upewnij się, że korzystają one z osobnych profili, przez co unikniesz opisanej tutaj sytuacji.

PoczątekSpis treści

10.14. Używam GNOME. Zainstalowałem Mozillę z pakietu binarnego z mozilla.org, po czym Nautilus przestał działać poprawnie.

Jeśli Nautilus został skonfigurowany tak, by używał Gecko Mozilli, zainstalowanie pakietu pochodzącego z mozilla.org może spowodować problemy i konflikty. Do prawidłowego działania Nautilusa powinieneś używać wersji Mozilli, dla której został on skompilowany - czyli tej, która została dostarczona razem z Twoją dystrybucją systemu Unix/Linux (a dokładniej z Twoją wersją samego GNOME - przyp. tłum.).

Jeśli chcesz zainstalować testową kompilację Mozilli, nie instaluj jej do domyślnego miejsca, ale np. do Twojego katalogu domowego, dzięki czemu domyślne ustawienia systemu pozostaną zachowane i Nautilus użyje Gecko z oryginalnej dystrybucji.

PoczątekSpis treści

10.15. Mój program antywirusowy myśli, że moje "Odebrane" zawierają wirusa , i nie pozwala mi dostać się do mojej korespondencji!

Dzieje się to wówczas, gdy program antywirusowy jest skonfigurowany do sprawdzania wszystkich plików (a nie tylko tych, które mogą zawierać niebezpieczny kod), i do blokowania lub kwarantanny plików zawierających cokolwiek choćby tylko przypominające podpis wirusa.

Wyłącz swój program antywirusowy, otwórz "Odebrane" (usuń wszystkie wiadomości z załącznikami mogącymi zawierać wirusa), skonfiguruj program antywirusowy do sprawdzania tylko typów plików, które naprawdę mogą zawierać niebezpieczny kod, wyłącz w antywirusie tryb "paranoidalny", jeśli taki jest, i uruchom go ponownie.

Kurier Poczty Mozilli jest odporny na znane wirusy poczty elektronicznej.

PoczątekSpis treści