Przewodnik po Mozilli 1.0


Wprowadzenie

Mozilla 1.0 jest pierwszym głównym wydaniem projektu Mozilla. Jako w pełni funkcjonalna przeglądarka oparta o najnowsze standardy internetowe jak też wieloplatformowy toolkit, Mozilla 1.0 jest skierowana dla środowiska programistów, co umożliwia im tworzenie internetowych aplikacji. Mozilla została stworzona w społeczności open-source dzięki twórczym mocom tysięcy programistów z całego świata.

Dostarczając zestaw komponentów, które mogą być zastosowane w dużej ilości aplikacji, wszystkie mają otwarte źródło, są bezpłatne i zostały dokładnie przetestowane, Mozilla 1.0 otwiera programistom drogę do budowania ich aplikacji dla wieloplatformowego, ukierunkowanego na sieci świata.

Mozilla 1.0 zwiększa liczbę programistów mogących projektować złożone aplikacje, ponieważ architektura Mozilli pozwala im je tworzyć z wykorzystaniem tych samych technologii, których używają do tworzenia stron www.

Niniejsze strony są zaprojektowane jako przewodnik wprowadzający do Mozilli 1.0 - dla użytkowników, dziennikarzy i OEMs. Warto także sprawdzić odpowiedzi na Najczęściej zadawane pytania (FAQ) by poznać najważniejsze informacje o Mozilli w jak najkrótszej formie.

Dziennikarze chcący uzyskać dodatkowe informacje o Mozilli mogą napisać e-mail do Catherine Corre (w języku angielskim). Proszę podać także termin deadline'u, dzięki czemu będzie mogła ona dotrzeć do Państwa na czas.


Spis treści

Ogólnie o Mozilli

Pakiet aplikacji Mozilla

Toolkit Mozilli

Powiedzmy to sobie wprost


Uwagi

Z powodu różnic między Mozillą 1.0 i wcześniejszymi wydaniami (w tym niektórych dystrybucji takich jak Netscape 6.x i 7.0 PR1), nie powinno się współdzielić profili między nimi. Natomiast dzielenie profili między Mozillą 1.0 i produktami opartymi na Mozilli 1.0 nie powinno stwarzać problemów.

Jeśli masz profil z poprzedniej instalacji Mozilli lub produktu na niej opartego, powinieneś zostać zapytany, który profil chcesz zastosować, kiedy Mozilla startuje po raz pierwszy. Utworzenie nowego profilu w tym momencie pozwoli utrzymać dane nowej instalacji odseparowane od poprzedniej, dzięki czemu uniknie się potencjalnych problemów z niezgodnymi profilami. Więcej informacji o profilach można znaleźć w FAQ.

Jeśli zainstalowałeś Mozillę w systemie Windows, możesz chcieć włączyć Szybkie Uruchamianie (Quick Launch), szczególnie, gdy używasz komputera z wolniejszym procesorem. Szybkie Uruchamianie pozwala Mozilli na uprzednie załadowanie niektórych komponentów podczas procesu uruchamiania systemu, dzięki czemu uruchomi się ona szybciej. Możesz zdecydować, który komponent odpalić, klikając prawym klawiszem myszy na ikonie Mozilli w zasobniku systemowym.