Pakiet aplikacji Mozilla


Spis treści


Jakie jest dziesięć najbardziej interesujących cech Mozilli?

Jakie języki obsługuje Mozilla 1.0?

Mozilla 1.0, która ma solidną obsługę wielojęzycznych danych znakowych (Unicode), dostępna jest w 38 językach. Najaktualniejsze informacje na ten temat można znaleźć na: http://mozilla.org/projects/l10n/mlp_status.html.

Dzięki otwartości źródła Mozilli każdy ma prawo przetłumaczyć aplikacje pakietu Mozilla na inne języki. The Mozilla Organization zachęca do tego, ponieważ pozwala to ludziom na przeglądanie www w ich językach lub dialektach oraz skupienie się na regionalnej zawartości.

Głód zlokalizowanych aplikacji i zawartości jest zauważalny – ogromna liczba ochotniczych społeczności rozwinęła zlokalizowane aplikacje Mozilli. Mozilla.org wspiera te wysiłki poprzez Projekt Lokalizacji Mozilli, który dostarcza informacji pomocniczych, społecznościowych i kontaktowych dla wielu projektów lokalizacyjnych.

Jaka jest różnica między końcowym produktem Mozilla a Netscape 6/7?

Kod źródłowy projektu Mozilla formuje główne elementy kodu źródłowego Netscape 6 i późniejszych produktów tej linii.

Ponieważ Mozilla jest projektem o otwartym źródle, każdemu wolno używać kodu Mozilli i łączyć go z innym kodem by tworzyć nowe produkty. Netscape Netscape ofiarowuje wyniki pracy grupy swoich pracowników do projektu Mozilla. Te wyniki są łaczone z efektami pracy innych ofiarodawców w jeden podstawowy kod źródłowy Mozilli.

Netscape pobiera więc dużą część – ale nie całość – podstawowego kodu Mozilli i używa go do tworzenia produktów Netscape 6/7. Netscape dodaje zbiór możliwości do Mozilli, takich jak AOL Instant Messenger, maszyna wirtualna Java czy zestaw wtyczek; Netscape ponadto zmienia logo i inne nazwy produktów, zmienia także domyślne zestawy URL, itp.

Netscape 6/7 jest modyfikacją podstawowego kodu Mozilla, przeznaczoną dla rynku konsumenckiego, podczas gdy Mozilla jest przeznaczona dla społeczności deweloperów.

Jak wypada porównanie Mozilli z innymi przeglądarkami?

Mozilla cechuje się maksimum spójności w szerokim zakresie platform. To staje się ważne, gdy dział IT potrzebuje wspierać wiele platform, albo użytkownik Windows chce wypróbować Linuksa.

Szczegółowa tabela porównawcza znajduje się pod adresem: http://www.vorstrasse91.com/moztips/browser_compare.html. Aktualne porównanie przeglądarek dla Macintosha (brakuje jednak nowego opartego o Gecko projektu Chimera) także jest dostępne.

Jakie standardy internetowe są obsługiwane przez Mozillę?

Obsługa przyjętych i rozwijających się standardów jest jednym z głównych założeń projektu Mozilla. Standardy te zostały stworzone przez godne zaufania organizacje, takie jak World Wide Web Consortium (W3C), ECMA, która powzięła kroki w celu standaryzacji JavaScript jako ECMAScript, IETF i inne.

Standardy obsługiwane przez Mozilla 1.0 to m.in.:

Ponadto, ad hoc obsługiwana jest część standardów i możliwości związanych z innymi producentami ; np.: XML-RPC, XMLHTTPRequest, i document.load().

Aby dowiedzieć się więcej na temat tych technologii, odwiedź stronę XML w Mozilli.

Na jakich urządzeniach można zastosować Mozillę?

Zgodna ze standardami maszyna renderująca Gecko, która jest sercem Mozilli jest szybka i wydajna. Można ją uruchomić na urządzeniach tak małych jak hand-helds albo używać jej jako podstawy środowiska operacyjnego... i wszystkiego pomiędzy tymi zastosowaniami.

Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na temat produktu Mozilla?

Jednym z dobrych miejsc, które warto odwiedzić, są Mozilla 1.0 FAQ.

Możesz także rzucić okiem na przewodniki dla prasy napisane dla produktów opartych na Mozilli, takich jak Netscape 7 (zwróć uwagę, że jest to odnośnik do dokumentu PDF o rozmiarze 2.9 Mb).